Kendi Kendine Meme Muayenesi Eğitim Paneli

Meme kanseri günümüzde dünyada ve ülkemizde görülen en önemli sağlık sorunlarından biridir.

KENDİ KENDİNE MEME MUAYENESİ EĞİTİM PANELİ

Kadınlarda en sık görülen kanser türüdür ve sıklığı artmaktadır. Ülkemizde son 20 yılda neredeyse iki kat artma görülmüştür. Her 8 kadından biri yaşamı boyunca meme kanserine yakalanmaktadır. Hastalığın en sık görüldüğü dönem ise 50 li yaşlardan 40 lı yaşlara inmiştir.
18
Kadınlarda görülen tüm kanserlerin 1/3 ünü (%31) meme kanseri oluşturmaktadır.

a
Son yıllarda ülkemizde görülen meme kanserlerinin yarısı 40-50 yaş arasındadır.

Meme kanserinin tedavisinde en yüz güldürücü sonuçlar erken teşhis edilen vakalarda görülmektedir. Bu vakalarda hem yüzde yüze varan sağ kalım oranları görülmekte hem de kozmetik sonuçlar daha tatminkâr olmaktadır.
a
Çok ileri evre veya metastatik olmayan olgularda genel olarak tedavi oranları %90’ı geçmiş bulunmaktadır.

a
Erken evre hastalıkta uygulanan meme koruyucu ameliyat yöntemi.

 

Erken tanıda tarama programları, düzenli olarak yapılan mamografi ve ultrason tetkikleri vaz geçilmez yöntemlerdir. Ancak bazen olanaksızlıklar bazen de ihmal ve korku nedeni ile bu tetkikler yapılamamaktadır.
27

Bunların yanı sıra en çok tanı koydurtan ve farkındalık yaratan yöntemlerden biri kendi kendine meme muayenesidir. Günümüzde pek çok kadın memesinde kitle bularak hekimlere başvurmaktadır. Bu olguların çoğu hissedilebilir büyüklük olan 1,5-2 cm. dolayında olmakta ve erken evrede tanı almaktadırlar. İşte bu nedenle kadınlara kendi kendine meme muayenesini doğru bir şekilde nasıl yapacaklarını öğretmek çok önemlidir. Bu eğitim birçok kurum ve hekim tarafından belirli programlarda verilmekle birlikte hiçbir zaman istenilen yoğunluk ve sayıya ulaşamamaktadır.  Bu muayeneyi öğrenen kadınlar yaşamları boyunca bunu uygulayabilecektir.

2326

Kendi kendine meme muayenesi 20 yaşından sonra her kadına önerilmektedir. Adet gören kadınlarda adet bitiminden 2-3 gün sonra ve banyo yaparken tavsiye edilmektedir. Adetleri düzensiz veya görmeyen kadınlar ise her ay belirledikleri bir günde yapmalıdırlar. Her hangi bir bulgu durumunda hemen ilgili hekime başvurmalıdırlar. Bu yöntem kesinlikle hekim muayenesi ve yapılacak tetkiklerin yerini tutmamaktadır. Ancak sosyal, ekonomik veya psikolojik nedenler ile mamografi- ultrason yaptıramayan kadınlarda kısmen erken tanıya neden olacaktır.
Bu düşünceden yola çıkarak kendi kendine meme muayenesi eğitimini kadınlara götürmek ve mümkün olduğunca çok kadına öğretebilmek amacı ile bu projeyi başlattık. Kadınlarımız günlük hayatları ve sosyal programları içerisinde pek çok yerde bu kendi kendine meme muayenesi eğitim modeli ile karşılaşacaklardır. Yapmaları gereken sadece 6-7 dakikalarını ayırmak, eğitim filmini izlemek ve gördükleri şekilde silikon meme modelini muayene ederek kitleleri bulmak olacaktır. Daha sonra kendi muayenelerini doğru şekilde yapacak ve buldukları kitleleri fark edebileceklerdir. Kendi kendine meme muayenesi 20 yaşından sonra her kadına her ay önerilmektedir.


Modelimizin görüntüsü.


Taşınabilir model. Filmi izlemek için basılan düğme aynı zamanda sayıcıyı çalıştırmakta ve uygulama sayısı panelin arkasından okunabilmektedir.


Panelde izlemek üzere özel olarak hazırlanan animasyon film.

Bizler projemizin adını ‘’ bir kez dokun’’ olarak belirledik. Amacımız hiç olmazsa kadınlara bir kez bile olsa muayeneyi yaptırmak, alışkanlık ve farkındalık kazandırmaktır. Bu sayede erken tanı alan hastalar projemizin en büyük sonucu ve mutluluk kaynağı olacaktır. Günümüzde meme kanserini hekimler değil kadınlar yenecektir. Destek olun, farkında olun, bir kez dokunun.
Bu amaçla yola çıkarak bir yıl önce kendi kendine meme muayenesi eğitim modelini oluşturduk. Proje Uludağ Rotary Kulübü önderliğinde ve ilk bölge olarak Bursa Nilüfer Belediyesi desteği ile başlatıldı. Üretim sürecindeki iyileştirmelerle birlikte 9 adet modele ulaşıldı. Bunlar sabit ve gezici olarak pek çok yerde kullanıldı ve devam etmektedir. Şu ana dek belediyeler, sanayii bölgeleri, fabrikalar, okullar, eğitim toplantıları, Rotary kulüpleri başta olmak üzere 20.000 kadına kendi kendine meme muayenesi eğitimi verildi. Bunlara ait örnekleri sizlerle paylaşacağız.

Panelimiz bir toplantıda tanıtılırken.


Bursa Nilüfer, Eskişehir Tepebaşı belediye başkanları ve Soroptimist kulüp başkanları ile tanıtım toplantısı.


Toplantı afişlerimizden bir örnek.

 

Projeye başlarken 1.fazda 20 panel, iki başlangıç paydaşı ve 20.000 kadına ulaşmak planlandı. Şu anda bu hedef yakalanmış bulunuyor. 2.fazda daha çok sayıda panel üretimi, projenin metropol şehirlerde ve tüm rotary bölgelerinde kullanılması, daha çok kadına ulaşılması planlandı. 3.fazda ise global proje haline getirerek tüm dünyada tanıtımı ve yaygınlaşması planlandı.
Bu model ile her kulüp kendi sağlık projesini geliştirebilir. Amaç mümkün olan en fazla kadına ulaşmaktır. Model sabit veya hareketli/taşımalı olarak kullanılmaktadır. Toplum birlikleri, okullar, yurtlar, hastaneler, hapishaneler, spor salonları, AVM ler, sivil toplum kuruluşları, belediyeler, halk evleri, fabrikalar gibi kullanılacak alan ve kuruluş sayısı nerede ise sınırsızdır.

 
 
Bursa ve Çanakkale toplantılarından örnekler.

Biz şu ana dek Uludağ RK, Pamukkale RK, Çanakkale RK, Nilüfer RK, Gemlik RK, Nilüfer belediyesi olarak bu modeli okul, fabrika, sanayii bölgeleri, hapishane, halk toplantıları olarak pek çok yerde kullandık. Halen İzmir bölge bir model ile çalışmaya devam etmektedir. 2430 bölge model sahiplenerek kullanıma başlamıştır. Bu konuyla ilgili olarak çok sayıda halk toplantısı, televizyon programı ve gazete haberi yapılmıştır.

Kendi kendine meme muayene modeline sahip olmak isteyen kulüplerinin Dr.Erol Aksaz (0.532.2776018) veya Uludağ Rotary Kulübü ile irtibata geçmeleri yeterli olacaktır.